The first weekend of regular season of high school soccer is here!
Typically the opening weekend of the season provides a number of preseason tournaments/invitationals. Some of these games will feature some match-ups between WPIAL teams and teams outside of our immediate region. We have the full schedule below.
Also, we are gearing up for our first WPIAL featured match of the season, between South Fayette and West Allegheny (Saturday, Sept. 8, 11 a.m.) which we’ll have full coverage including a Facebook Live Broadcast (with Riverhounds play-by-play man Matt Gajtka), our roaming, contributing photographer Ed Thompson will be on site as well as yours truly to cover the game.
In fact, Ed was out at some preseason scrimmages this past week (West Allegheny-Franklin Regional & Keystone Oaks-Bishop Canevin).
Here’s a gallery of Ed’s photos:
The full schedule is below, but here are some of this weekends games/tournaments of note:
- South Hills Kickoff Classic featuring some top girls programs that will get to play a on a soccer specific field (Century Field in South Park) including teams from District 10 (McDowell and Mercyhurst)
Come see some of the best WPIAL high school girls soccer this upcoming weekend at Century field! pic.twitter.com/hRaVRRTr88
— Century Soccer (@CenturyV_FC) August 27, 2018
- Defending boys 2A PIAA champion Quaker Valley takes part in the East-West Classic again this year, as they’ll be traveling to face Wilson (West Lawn) at Fleetwood.
- Upper St. Clair boys will travel out of state, to take on Dublin Coffman, in Ohio on Saturday.
- No longer section rivals — Fox Chapel and Plum boys will face each other in Plum’s season opening tournament on Saturday in what should be a pretty good 4A match-up.
- Early season test for the last two boys 1A champions when North Catholic and Sewickley Academy meet in the Peters Township Tournament on Saturday.
- There is actually one section game on the schedule this weekend — a girls 1A match as Seton LaSalle visits Ellis School on Friday.
- Girls 4A defending WPIAL champions Penn-Trafford will face a good opening weekend challanege by playing at Fox Chapel on Saturday morning (10 a.m.)
Don’t forget to submit nominations in each week for Boys and Girls Adidas Players of the Week to pghsoccerreport@gmail.com (or submit to our social media platforms by private message) with a brief description and/or accomplishments, no later than Monday at Noon.
We’ll announce the Boys and Girls players of the week every Tuesday or Wednesday.
Here are all of the other regular season games to be played this Friday, Saturday & Sunday:
Boys
Friday, August 31
Time | Teams | Result |
---|---|---|
Tournament: East-West Classic (at Fleetwood) | ||
5 pm | Quaker Valley vs. Wilson (West Lawn) | |
Tournament: Indiana Tournament | ||
1 pm | Punxsutawney vs. Hollidaysburg | |
1 pm | DuBois Area vs. Indiana | |
Tournament: Intersection Kickoff Tournament | ||
7 pm | Norwin vs. Seneca Valley | |
5 pm | Baldwin vs. Chartiers Valley | |
Tournament: Peters Township Tournament | ||
3:30 pm | Sewickley Academy vs. Peters Township | |
Non-Conference | ||
3:45 pm | Bishop Canevin at Springdale | |
6 pm | Deer Lakes at Winchester Thurston | |
3:30 pm | Penn Hills at Carrick | |
5:15 pm | Quigley Catholic at Eden Christian | |
4 pm | Trinity Christian at Aquinas Academy |
Saturday, September 1
Time | Teams | |
---|---|---|
Tournament: Ambridge Tournament | ||
9 am | Obama Academy vs. Knoch | |
3 pm | Highlands vs. Ambridge | |
Tournament: Avonworth Tournament | ||
5 pm | St. Joseph vs. Our Lady of Sacred Heart | |
1 pm | Bishop Canevin vs. Avonworth | |
Tournament: Belle Vernon Tournament | ||
8 am | West Mifflin vs. Belle Vernon | |
3:45 pm | Connellsville vs. McGuffey | |
Tournament: Canon-McMillan Tournament | ||
3:15 pm | Ringgold vs. Central Catholic | |
1:30 pm | Thomas Jefferson vs. Canon-McMillan | |
Tournament: Carlynton Tournament | ||
12 pm | South Allegheny vs. Hopewell | |
4 pm | California vs. Carlynton | |
Tournament: Chartiers-Houston Tournament | ||
12 pm | Waynesburg Central vs. Steel Valley | |
4 pm | Burrell vs. Chartiers-Houston | |
Tournament: East-West Classic (at Wilson) | ||
10:30 am | Quaker Valley vs. Fleetwood | |
Tournament: Fayette County Tournament (at Uniontown) | ||
9 am | Bentworth vs. Uniontown | |
2:15 pm | Bentworth vs. Laurel Highlands | |
4 pm | Beth-Center vs. Albert Gallatin | |
11:30 pm | Beth-Center vs. Uniontown | |
10:45 am | Brownsville vs. Albert Gallatin | |
5:45 pm | Brownsville vs. Geibel Catholic | |
Tournament: Hempfield Tournament | ||
1 pm | Greensburg Salem vs. Hempfield | |
Tournament: Moon Tournament | ||
8 pm | Central Valley vs. Moon | |
6 pm | Brashear vs. Trinity | |
Tournament: Peters Township Tournament | ||
4 pm | Penn-Trafford vs. Peters Township | |
2 pm | North Catholic vs. Sewickley Academy | |
Tournament: Plum Tournament | ||
7 pm | Fox Chapel vs. Plum | |
5 pm | West Allegheny vs. Gateway | |
Non-Conference | ||
5:30 pm | Altoona at Laurel Highlands | |
1 pm | Armstrong at Freeport | |
12 pm | Beaver County Christian at Eden Christian | |
1:30 pm | Franklin Regional at Penn-Trafford | |
1 pm | Hampton at North Allegheny | |
4 pm | Mohawk at Beaver Area | |
10 am | Monessen at McKeesport | |
1 pm | Montour at South Fayette | |
11 am | Riverside at Blackhawk | |
12 pm | Seton LaSalle at Deer Lakes | |
1:30 pm | Shaler at Bethel Park | |
12 pm | Upper St. Clair at Dublin Coffman, Ohio |
Sunday, September 2
Time | Teams | |
---|---|---|
Tournament: Ambridge Tournament | ||
1 pm | Highlands vs. Obama Academy | |
5 pm | Knoch vs. Ambridge | |
Tournament: Belle Vernon Tournament | ||
8 am | McGuffey vs. Belle Vernon | |
10 am | Connellsville vs. West Mifflin |
Girls
Friday, August 31
Time | Teams | Result |
---|---|---|
Tournament: Indiana Tournament | ||
3 pm | Ligonier Valley vs. Indiana | |
3 pm | DuBois Area vs. Burrell | |
Tournament: South Hills Classic | ||
4 pm | Butler vs. Mt. Lebanon | |
6 pm | Erie McDowell vs. Peters Township | |
8 pm | Mercyhurst Prep vs. South Park | |
WPIAL Class 1A Section 4 (1A) | ||
3:30 pm | Seton LaSalle at Ellis School | |
Non-Conference | ||
4 pm | Deer Lakes at Winchester Thurston | |
3:30 pm | Mohawk at Eden Christian | |
3:30 pm | Quigley Catholic at Carrick | |
3:30 pm | Vincentian Academy at Shady Side Academy |
Saturday, September 1
Time | Teams | Result |
---|---|---|
Tournament: Ambridge Tournament | ||
11 am | Quaker Valley vs. Pine-Richland | |
1 pm | Highlands vs. Ambridge | |
Tournament: Avonworth Tournament | ||
7 pm | Bethel Park vs. Thomas Jefferson | |
3 pm | North Hills vs. Avonworth | |
Tournament: Belle Vernon Tournament | ||
11:15 am | West Mifflin vs. Belle Vernon | |
7 pm | Connellsville vs. North Catholic | |
Tournament: Carlynton Tournament | ||
10 am | Obama Academy vs. Hopewell | |
2 pm | Brashear vs. Carlynton | |
Tournament: Chartiers-Houston Tournament | ||
2 pm | McGuffey vs. Chartiers-Houston | |
10 am | Steel Valley vs. Beth-Center | |
Tournament: Fayette County Tournament (at Albert Gallatin) | ||
4 pm | Bentworth vs. Ringgold | |
9 am | Brownsville vs. Uniontown | |
12:30 pm | Brownsville vs. Ringgold | |
2:15 pm | Geibel Catholic vs. Albert Gallatin | |
Tournament: Fayette County Tournament (at Laurel Highlands) | ||
12:30 pm | Bentworth vs. Uniontown | |
Tournament: South Hills Classic | ||
4 pm | Mt. Lebanon vs. State College | |
10:30 am | Erie McDowell vs. Butler | |
12:30 pm | Chartiers Valley vs. South Park | |
6 pm | Peters Township vs. Mercyhurst Prep | |
Non-Conference | ||
2:15 pm | Altoona at Laurel Highlands | |
2 pm | Beaver Area at Central Valley | |
10 pm | Blackhawk at Riverside | |
10 am | Franklin Regional at Elizabeth Forward | |
11 am | Jeannette at Mount Pleasant | |
11:15 am | Latrobe at Gateway | |
12 pm | Monessen at McKeesport | |
TBA | Neshannock at Wilmington | |
11:30 am | North Allegheny at Hampton | |
10 am | Penn-Trafford at Fox Chapel | |
1 pm | Plum at Penn Hills | |
11 am | Serra Catholic at Woodland Hills | |
1:30 pm | South Fayette at Waynesburg Central | |
10 am | Trinity at Greensburg Salem | |
12:30 pm | West Allegheny at Moon |
Sunday, September 2
Time | Teams | Result |
---|---|---|
Tournament: Ambridge Tournament | ||
3 pm | Pine-Richland vs. Ambridge | |
11 am | Highlands vs. Quaker Valley | |
Tournament: Belle Vernon Tournament | ||
1:15 pm | North Catholic vs. Belle Vernon | |
4:30 pm | Connellsville vs. West Mifflin |