Connect with us

College Soccer

Pittsburgh Soccer Planner: Labor Day Weekend (2021)

Pittsburgh Soccer Planner: Labor Day Weekend (2021)

It’s Labor Day weekend, but there’s no rest for Pittsburgh soccer teams as we’re off and running with a full slate of games with pros (Riverhounds SC) and fourth division Pittsburgh City United FC both on the road, to all of the area Division I teams and we even see the kickoff of the high school season.

MATCH TO WATCH: 

Former North Allegheny High School standout Josh Luchini is now a senior at Lehigh. He’ll make his return to Pittsburgh with the Mountain Hawks on Friday night when Lehigh faces No. Pitt, who are looking to bounce back after a loss.

That will also be a rematch of Pitt’s first (and to this date) only NCAA tournament match played at Ambrose Urbanic Field, when the Panthers beat Lehigh, 2-0 in November 2019.

Pitt beats Lehigh, 2-0, for first-ever NCAA tournament win

Look for the daily WPIAL Scoreboard for high school games to be posted each day prior to games kicking off.

Pittsburgh Soccer Calendar:  Labor Day Weekend 

9/2 3pm RMU W Saint Francis U Loretto, Pa.
7pm Pitt W Saint Joseph’s Philadelphia, PA
9/3 7pm Pitt M Lehigh Ambrose Urbanic Field
7pm RMU M at Akron Akron, Ohio
WPIAL Boys & Girls See schedule below 
9/4 8:30pm HOUNDS at San Antonio FC
6:30pm Pittsburgh City United FC at Sure Sports MD Gathersburg, MD
WPIAL Boys & Girls See schedule below
9/5 11am Pitt W TCU Pittsburgh, Pa. Ambrose Urbanic Field
1pm Duquesne W Youngstown State Pittsburgh, PA Rooney Field
TBA Duquesne M Howard Washington, DC
1pm RMU W Canisius Moon Township, Pa. North Athletic Complex
9/6 7pm Pitt M Akron Away

WPIAL SCHEDULES 

Friday, September 3, 2021

Girls

Time Teams
Tournament: South Hills Classic
4 pm Peters Township vs.  McDowell
2 pm Mercyhurst Prep vs.  Pine-Richland
6 pm Chartiers Valley vs.  Ringgold
8 pm Mt. Lebanon vs.  South Park
Non-Conference
6 pm Carrick at  Uniontown
3:45 pm Deer Lakes at  Knoch
5:30 pm Eden Christian at  Our Lady of Sacred Heart
4 pm Greensburg Salem at  Southmoreland
3:15 pm Hampton at  Fox Chapel

Boys 

ime Teams
Tournament: East-West Classic (at Exeter)
4 pm Quaker Valley vs.  Fleetwood
Tournament: Norwin Tournament
4 pm Seneca Valley vs.  Baldwin
4 pm Chartiers Valley vs.  Norwin
Tournament: Pine Richland Tournament
7 pm North Catholic vs.  Pine-Richland
Non-Conference
4 pm Carrick at  Uniontown
3:30 pm Central Catholic at  Peters Township
4 pm Greensburg Salem at  Hempfield
4 pm Ligonier Valley at  Mount Pleasant
6:30 pm Mars at  Erie Cathedral Prep

Saturday, September 4, 2021 

Girls 

Time Teams
Tournament: Avonworth Tournament
12 pm Bethel Park vs.  Avonworth
Tournament: Belle Vernon Tournament
12:30 pm Hempfield vs.  Baldwin
Tournament: Butler Tournament
3:30 pm Villa Maria (Erie) vs.  Seneca Valley
TBA North Catholic vs.  Freeport
1 pm Slippery Rock vs.  Burrell
Tournament: Carlynton Tournament
10 am Hopewell vs.  Keystone Oaks
2 pm Carrick vs.  Carlynton
Tournament: Chartiers-Houston Tournament
10 am Riverside vs.  McGuffey
Tournament: Fayette County Tournament (at Laurel Highlands)
7 pm Ligonier Valley vs.  Laurel Highlands
Tournament: Fayette County Tournament (at Uniontown)
9 am Brownsville vs.  Uniontown
12:30 pm Laurel Highlands vs.  Brownsville
3:45 pm Albert Gallatin vs.  Ligonier Valley
Tournament: Highlands Tournament
3 pm Shaler vs.  Penn Hills
12 pm Blackhawk vs.  Highlands
Tournament: South Hills Classic
1 pm Pine-Richland vs.  McDowell
3 pm Chartiers Valley vs.  Mt. Lebanon
11 am Mercyhurst Prep vs.  Peters Township
5 pm Ringgold vs.  South Park
Tournament: West Mifflin Tournament
8 am Latrobe vs.  Upper St. Clair
10 am Quaker Valley vs.  Thomas Jefferson
Non-Conference
2 pm Ambridge at  South Side Beaver
11:30 am Canon-McMillan at  Trinity
1:30 pm Freedom at  Beaver Area
2 pm Montour at  Franklin Regional
2 pm Moon at  West Allegheny
11 am Mount Pleasant at  South Allegheny
11 am Plum at  Gateway
TBA Quaker Valley at  West Mifflin
12 pm Seton LaSalle at  Central Valley
7 pm Springdale at  Deer Lakes
1 pm West Middlesex at  Neshannock

Boys

Time Teams
Tournament: Carlynton Tournament
12 pm Hopewell vs.  Keystone Oaks
Tournament: East-West Classic (at Fleetwood)
10:45 am Quaker Valley vs.  Exeter Township
Tournament: Norwin Tournament
11:30 am Baldwin vs.  Chartiers Valley
Non-Conference
11 am Bethel Park at  Shaler
12 pm Ellwood City at  South Side Beaver
4 pm Franklin Regional at  Peters Township
3:30 pm Freedom at  Beaver Area
10 am Ligonier Valley at  Greensburg Salem
1 pm Mars at  Fairview
1:30 pm Moon at  Ambridge

 


Sunday, September 5

Girls

Time Teams Result
Tournament: Avonworth Tournament
12 pm North Hills vs.  Avonworth
Tournament: Belle Vernon Tournament
7:30 pm Baldwin vs.  Belle Vernon
Tournament: Butler Tournament
5:30 pm Seneca Valley vs.  Mars
1:30 pm Burrell vs.  North Catholic
TBA Freeport vs.  Slippery Rock
Tournament: Chartiers-Houston Tournament
TBA Riverside vs.  Chartiers-Houston
Tournament: Highlands Tournament
1 pm Shaler vs.  Highlands
10 am Penn Hills vs.  Mount Pleasant
Tournament: West Mifflin Tournament
10 am Thomas Jefferson vs.  Upper St. Clair
12 pm Latrobe vs.  Allderdice

There are no boys games on the schedule on Sunday, September 5.

Pittsburgh Division I College Soccer Schedule (Spring 2021)

Subscribe to PGH Soccer Now

Enter your email address to subscribe to PGH Soccer Now and receive notifications of new posts by email.

Like us on Facebook

Follow us on Twitter

More in College Soccer